دسته
دوستان ما
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82069
تعداد نوشته ها : 72
تعداد نظرات : 13
**************************** تماس با ما ****************************
جامع ترین وبلاگ ایران شناسی

****************************

سرزمین اریایی

Rss
طراح قالب
با توجه به قدمت تاريخي كشور ايران، آثار باستاني، بناهاي تاريخي و موزه هاي قديمي و زيبايي در اين كشور وجود دارد. كشور ايران داراي رتبه دهم جاذبه‌هاي باستاني و تاريخي در جهان است و مهم ترين آثار باستاني اين كشور كه در يونسكو نيز به ثبت رسيده است، شامل موارد ذيل است:
تخت جمشيد در فارس، ارگ بم در كرمان، سنگ‌ نبشته بيستون در كرمانشاه، ميدان نقش جهان در اصفهان، تخت سليمان در آذربايجان غربي، پاسارگاد در فارس، چغازنبيل در خوزستان، گنبد سلطانيه در  زنجان، قره‌كليسا در آذربايجان غربي، آرامگاه شيخ صفي‌الدين اردبيلي در اردبيل، بازار تبريز در آذربايجان شرقي و سازه‌هاي آبي شوشتر در خوزستان.

فارسي - شيراز - تخت جمشيد

پارسه يا تخت جمشيد، نام يكي از بناهاي تاريخي و شهرهاي باستاني ايران است كه در زمان حكومت هخامنشيان، پايتخت مجلل امپراتوري ايران بوده‌است. تخت جمشيد به مدت 50 سال، محل برگزاري مراسم آييني و جشن‌هاي نوروز بوده است.
تخت جمشيد در مرودشت كنوني و حدود ۴۷ كيلومتري شمال شرقي شيراز در استان فارس و در نزديكي رود كوچك پلوار است. طرف شرقي آن بر روي كوه رحمت است و سه طرف ديگر با ديوارهاي حافظ شكل داده شده‌اند. پارسه بر روي صفّه يا سكوي سنگي كه ارتفاع آن بين ۸ تا ۱۸ متر بالاتر از سطح جلگهٔ مردوشت است، به مساحت ۳۰۰ در ۴۵۵ متر بنا شده‌اند. تخت جمشيد، در ۳۳۰ پيش از ميلاد بر اثر حمله اسكندر مقدوني سردار يوناني به ايران به آتش كشيده شد.

كرمان - بم - ارگ بم

ارگ بم،‌ نيز يكي ديگر از آثار باستاني ايران است كه بزرگترين سازه خشتي جهان محسسوب مي شود. ارگ بم،‌ در نزديكي شهر بم در استان كرمان در جنوب شرقي ايران قرار دارد. اين بنا در فهرست ميراث جهاني يونسكو با عنوان «بم و فضاي فرهنگي آن» به ثبت رسيده‌است. ارگ عظيم بم، كه در مسير جاده ابريشم قرار دارد در قرن پنج پيش از ميلاد ساخته شده‌است و تا سال ۱۸۵۰ پس از ميلاد نيز همچنان مورد استفاده بود.
ارگ بم در واقع، يك دژ بزرگ است كه در قلب آن، ارگ واقع شده است. اما به دليل ظاهر پرابهت ارگ، كه مرتفع ترين قسمت مجموعه نيز به حساب مي‌آيد، كل بناي دژ به عنوان ارگ بم ناميده مي‌شود. ارگ بم، در تاريخ ۵ دي ۱۳۸۲، بر اثر زلزله شديدي كه شهر بم و حومه آن را تحت تاثير قرار داد، ارگ بم كاملا از بين رفت و در حال حاضر بزرگترين ويرانه خشتي جهان است.

كرمانشاه - هرسين - بيستون

سنگ‌نبشته بيستون يكي از مهم ترين و مشهورترين سندهاي تاريخ جهان و مهم ترين متن تاريخي در زمان هخامنشيان است كه به صورت برجسته تراشيده شده است. سنگ‌نبشته بيستون يا كتيبه بيستون واقع در شهرستان هرسين است كه در سي كيلومتري شهر كرمانشاه و در دامنه كوه بيستون واقع شده است. سنگ‌نبشته بيستون، پيروزي داريوش بزرگ را بر گوماته مغ و به بند كشيدن ياغيان را نشان مي‌دهد. طول اين نقش برجسته ۶ متر و عرض آن ۳٫۲۰ متر است و نماد فروهر در حال پرواز بالاي نقش ديده مي‌شود. داريوش دست راستش را به نشانه ستايش اهورامزدا بالا برده و پاي چپش را بر سينه گئومات مغ كه زير پاي او افتاده نهاده‌است . شورشيان كه دستهايشان از پشت و گردنشان با ريسمان به هم بسته شده‌است پشت سر هم در برابر داريوش ايستاده‌اند. يك نيزه دار و يك كماندار پشت سر داريوش ديده مي‌شوند.

اصفهان - اصفهان - ميدان نقش جهان - كاخ عالي قاپو

ميدان نقش جهان، ميدان بزرگ مستطيل شكلي است كه در شهر اصفهانِ قرار دارد. پيشينه نقش جهان به دوران صفوي بازمي گردد،‌اما ولي ميدان نقش جهان به شكل امروزي در دوره سلطنت شاه عباس صفوي پايه‌گذاري شده‌است. اين ميدان در گذشته، جايگاه برگزاري آيين‌هاي گوناگون و بازي چوگان بوده‌است و در حال حاضر به ‌صورت يك گردشگاه همگاني و جايگاهي براي برگزاري نماز جمعه و آيين‌هاي ملي محسوب مي شود.
بناهاي تاريخي موجود در ميدان نقش جهان شامل عالي‌قاپو، مسجد جامع عباسي، مسجد شيخ لطف‌الله و سردر قيصريه است. علاوه بر اين بناها دويست حجره دو طبقه پيرامون ميدان واقع شده‌است كه جايگاه اصلي عرضه صنايع دستي اصفهان محسوب مي شود.

آذربايجان غربي - تكاب - تخت سليمان - آتشكده آذرگشنسب

تخت سليمان يا شهر گنجك، از جاذبه هاي كم نظير طبيعي- تاريخي ايران است كه در 45 كيلومتري شمال شرقي شهرستان تكاب و در يك دره سرسبز در ارتفاع 3 هزار متري واقع شده است. تخت سليمان، ويراني هاي بجا مانده از آتشكده آذرگشنسب اطراف ويراني هاي بجا مانده از آتشكده آذرگشنسب، درياچه اي هميشه جوشان و بر روي صخره اي سنگي ناشي از رسوبات آهكي درياچه، در ميان برج و باروي سنگي، آثار معماري خاص مانند چهار طاقي آتشكده و سازه هاي آييني وابسته بدان، نيايشگاه آناهيتا، كاخ هاي دوران ساساني و ساختمان هايي مربوط به سلاطين ايلخاني قرار دارد.
ساخت اين سازه به بيش از 3 هزار سال پيش باز مي گردد و در دوره هاي هخامنشيان،‌ اشكانيان و ساسانيان داراي ارزش و شكوه ويژه اي بوده است. به طوري كه در دوران پادشاهي ساسانيان و در زمان خسرو اول انوشيروان نسبت به آباداني آن كوشش ويژه اي به عمل آمده است. در اين جايگاه مراسم نيايش هاي آييني، برگزاري جشن ها و امور تشريفات پادشاهي انجام مي گرفت. اين آتشكده،  در زمان خود بسيار مورد توجه بوده است و آتش جاويدان آن به مدت 7 قرن به عنوان نماد اقتدار آيين زرتشت و عامل وحدت سياسي و اجتماعي حكومت ساساني نقش بسياري داشته است و از آن به عنوان ثروتمند ترين نيايشگاه زمان خود ياد شده است.

پاسارگاد، مجموعه‌اي از آثار باستاني برجاي‌مانده از دوران هخامنشي است كه در شهرستان پاسارگاد در استان فارس واقع شده‌است. اين مجموعه دربرگيرنده ابنيه‌اي چون كاخ دروازه، پل، كاخ بار عام، كاخ اختصاصي، آب‌نماهاي باغ شاهي، آرامگاه كمبوجيه، استحكامات دفاعي تل تخت، كاروانسراي مظفري، آرامگاه كوروش بزرگ، محوطه مقدس و تنگه بلاغي است. پاسارگاد در دشتي مرتفع به ارتفاع ۱۹۰۰ متر از سطح دريا، در حصار كوهستان واقع شده‌است.
X